2023’ün En Çok Beklenen 30 Filmi

Hemen hemen herkes film izlemeyi sever ancak herkesin kendine has film film zevki vardır. Fakat kimi filmler vardır ki herkesin ilgisini çekmeyi başarır ve bu filmler genellikle ilk duyuruldukları andan itibaren heyecanla bekleniyorlar.

Biz de sizler için 2023 yılında çıkması beklenen 30 filmi bir araya getirdik. Listede yer alan bütüm filmlerin resmi olarak 2023 çıkacağının açıklandığını ve çıkış tarihi henüz belli olmayan filmleri listeye eklemediğimizi hatırlatalım. 

Çocukluğumuzun sevimli kahramanları seri katile dönüşüyor: Winnie-The-Pooh: Kan ve Bal

Çıkış Tarihi: 15 Şubat 2023

Çocukluğumuzun sevilen kahramanları Winnie ve Pooh aradan geçen yılların ardından seri katile dönüşürse ne olur? İşte tam olarak bu soruyu cevaplayan filmimiz, alışılmışın dışında yapısıyla dikkat çekiyor. Kendilerini terk eden ve yıllar sonra geri dönen Christopher Robin’i öldürmek isteyen çizgi film karakterlerini konu alan film, bu yılın en çok beklenen filmlerinde 2. sırada yer alıyor.

Marvel Sinematik Evreninde işler kızışıyor: Ant-Man & The Wasp: Quantumania

Çıkış Tarihi: 17 Şubat 2023

Black Panther: Wakanda Forever ile sona eren 4. fazın ardından gelecek filmlerin ön hazırlığını yapacak olan ve Thanos’tan sonraki büyük kötümüz olan Fatih Kang ile bizi tanıştıracak olan Ant-Man & The Wasp: Quantumania, bu yılın en çok beklenen filmleri arasında yer alıyor.

Adonis Creed yine zafere koşuyor: Creed III

Çıkış Tarihi: 3 Mart 2023

Modern zamanların Rocky serisi olarak kabul edilen ancak aslında Rocky’nin bir spin-off’u olan Creed serisi, 3. filmde de Rocky’nin hem ezeli rakibi hem de sonraları dostu olan Apollo Creed’in oğlu Adonis Creed’in zafere giden mücadelesini konu alıyor. Özellikle boks hayranlarının merakla beklediği film, önceki yapımlarda bolca övgü almıştı.

Bir astronotun milyonlarca yıl önceki Dünya’da hayatta kalma savaşı: 65

Çıkış Tarihi: 10 Mart 2023

Sessiz Bir Yer filminin yazarları olan Scott Beck ve Bryan Woods’un kaleminden çıkan 65, Bir keşlif görevi esnasında bilinmeyen bir gezegene düşen bir astronotun macerasını konu alıyor. Astronotumuz daha sonraları bu gezgegenin aslında 65 milyon yıl önceki Dünya olduğunu fark eder ve gezegeni araştırmaya başlar.

Mahallenizin seri katili geri dönüyor: Çığlık 6

Çıkış Tarihi: 10 Mart 2023

Yılların eskitemediği korku filmi serisi Çığlık, Bu yıl da serinin hayranlarını “korkutmak” için geri dönüyor. 2022 yılında çıkan 5. filmdeki olaylardan kurtulanları arayan seri katilimiz, bu kez kurbanları tek tek avlamaya kararlıdır.

Shazam ve ailesi bu kez tanrıların çocuklarına karşı: Shazam: Fury of The Gods

Çıkış Tarihi: 17 Mart 2023

2019 yılında çıkan ilk filmden birkaç ay sonrasını konu alan devam filmi Fury of The Gods, taze süper kahramanımız Shazam ve ailesinin Yunan mitolojisinde gökyüzünü ve cenneti taşıyan titan Atlas’ın kızlarına karşı dünyayı korumaya çalışacak. İlk film her ne kadar eleştirilerin odağı olsa da filmin yapımcıları ikinic filmde aynı hataların yapılmadığını açıklamıştı.

Babayaga geri dönüyor: John Wick: Chapter 4

Çıkış Tarihi: 24 Mart 2023

Aslında hakkında çok da bir şey söylememize gerek olmayan John Wick 4, ilk filmiyle dünya çapında devasa bir başarı yakalamıştı. Devam filmleriyle yavaş yavaş beklentiyi arşa çıkartan serinin son yapımı ise yayınlanan fragmanla aksiyon severlerin gözbebeği konumuna gelmişti.

Dünyanın en popüler masaüstü rol yapma oyunu (yeniden) film oluyor: Dungeons & Dragons: Hırsızlar Arasındaki Onur

Çıkış Tarihi: 31 mart 2023

Gelmiş geçmiş en popüler masaüstü rol yapma (FRP) oyunu olan Dungeons & Dragons’ın 2000, 2005 ve 2012’deki hayak kırıklığı yaratan filmlerinin ardından yapımcılar, seriyi baştan başlatarak bu efsanenin sevenlerini mest etmeyi amaçlıyor.

Prensesi kurtaran tesisatçımız şimdi de beyaz perdeyi kurtaracak: The Super Maria Bros. Movie

Çıkış Tarihi: 7 Nisan 2023

Oyun dünyanın en sevilen karakterlerinden birisi olan pala bıyıklı tesisatçımız Mario ve herkesin “yeşil Mario” olarak bildiği kardeşi Luigi’nin maceralarını anlatan animasyon filmi Super Mario Bros. bu yılın en çok beklenen filmleri listesinde 6. sırada yer alıyor.

Canavarlar, yaratıklar ve bolca kan: Evil Dead Rise

Çıkış Tarihi: 21 Nisan 2023

80’lerin popüler fantastik korku serisi Evil Deadi, 2015-2018 yılları arasında yayınlanan dizisiyle yeniden popüler olmuştu. 2013 yılındaki filmde serinin ikonik karakteri Ash Wiliams’ın olmaması her ne kadar eleştirilse de film yine de fazlasıyla sevilmişti. Evil Dead Rise ise bu hikyayeyi bir adım öteye taşıyarak Evil Dead evreninin kapılarını sonuna kadar aralıyor. 

Killers of The Flower Moon

Çıkış Tarihi: Mayıs 2023 (kesin tarih belli değil)

2017’de yayımlanan aynı isimli kitabı konu alan film, 1920’lerde ABD’deki tek özerk Kızılderili devleti olan Osaga kabilesinin katledilmesinin araştırılmasını konu alıyor. Kitap ve dolayısıyla film, o dönemde yapılan araştırmaları, FBI soruşturmasını ve dönemin ABD başkanı J. Edgar Hoover’ın resmî açıklamalarını da konu alıyor.

Drax’a veda ederken mutantlara merhaba diyoruz: Guardians of the Galaxy Vol. 3 

Çıkış Tarihi: 5 Mayıs 2023

Marvel evreninin absürt takımı olan Galaksinin Koruyucuları, serinin 3. filmiyle Marvel evrenine mutantları da dahil etmeye hazırlanıyor. Film ağırlıklı olarak Rocket ve High Evolutionary arasında geçecek olsa da bu filmden sonra bir daha Dave Bautista’yı bir daha Drax rolünde göremeyecek olmamız üzücü.

Bu sefer galaksiler arası yarış yapacaklar galiba: Hızlı ve Öfkeli 10

Çıkış Tarihi: 19 Mayıs 2023

İlk filmleri sokak yarışları ve modifiyeli arabalar üzerineyken son filmlerle uzaya bile gidilen Hızlı ve Öfkeli serisi, kabak tadı vermesine rağmen hâlâ gişe rekorları kıran nadir filmlerden birisi. Serinin 10. filminde Brian’ın geri döneceği söylentileri ortalığı kasıp kavursa da filmle ilgili şu anda pek bir bilgi yok.

“Siyahi” deniz kızı Ariel’in maceraları: The Little Mermaid

Çıkış Tarihi: 26 Mayıs 2023

Masalı ve bir döneme damga vuran animasyon filmiyle neredeyse herkesin hikayesini bildiği Küçük Deniz Kızı, bu kez de film olarak beyaz perdeye aktarılıyor. Özellikle masalda “İnci kadar beyaz tenli” olarak tanımlanan deniz kızı Ariel’i filmde siyahi bir aktörün canlandırması ise film ilk duyurulduğunda büyük tartışmalara yol açmıştı.

Spider-Verse’e ve daha fazla Örümcek Adam varyasyonuna daha yakından bakacağız: Spider-Man: Across the Spider-Verse

Çıkış Tarihi: 2 Haziran 2023

İlk filmiyle çok sevilen Spider-Man animasyonu, devam filmiyle Spider-Verse’e ve çizgi romanlarda gördüğümüz diğer Spider-Man varyasyonlarına odaklanacak. Ayrıca serinin bu filminde Edge of Time oyunundaki gibi alternatif Peter Parker’ı filmin kötüsü olarak görebiliriz.

Autobot’lar, toplanın!: Transformers: Rise of The Beasts

Çıkış Tarihi: 9 Haziran 2023 

Transformers 5 ile sönük bir şekilde sona eren seri, Bumblebee ile 1980’lere dönerek en sevilen Autobot’un dünyaya ilk kez adım attığındaki maceralarını bizlere sunmuştu. Rise of The Beasts ise 90’larda geçiyor ve Optimus Prime ve ekibinin dünyamıza ilk gelişini anlatıyor. Film her ne kadar Optimus Prime ve ekibinin eski görüntüsüne benzememesi nedeniyle eleştirilse de Autobotların dönemin araçlarına uygun kamufle olduğunu hatırlatalım.

DC evreninin güzel olması beklenen tek filmi: The Flash

Çıkış Tarihi: 23 Haziran 2023

Çıktığı ilk dönemde yerden yere vurulan Justice League filmini izleyenlerin neredeyse tamamının sevdiği tek karakter olan The Flash’ın solo filmi, bu yıl nihayet izleyenlerle buluşacak. Filmde klasik solo filmlerin aksine Barry Allen’ın nasıl The Flash’a dönüştüğünü görmek yerine çömez süper kahraman dönemlerine yakından bakacağız.

Efsane mezar avcısı geri dönüyor: Indiana Jones ve Kader Kadranı

Çıkış Tarihi: 30 Haziran 2023

80’lerin en popüler aksiyon filmlerinden olan Indiana Jones efsanesi, “Son Macera” isimli filmle noktalanmıştı. Ancak Lucas Film, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayla serinin son bir film için geri döndüğünü duyurmuştu. Bu filmle ünlü Arkeolog ve mezar yağmacımız Indiana Jones, son kez dünyayı kurtarmak için emekliliği bir kenara bırakarak kamçısını ve ikonik fötr şapkasını eline alıyor.

Efsane seri, herkesin bildiği giriş müziği: Görevimiz Tehlike: Dead Reckoning Part One

Çıkış Tarihi: 14 Temmuz 2023

1996 yılında Tom Cruise ve menajerinin kurduğu C/W tarafından yayınlanan ilk Görevimiz Tehlike filmi o kadar beğenildi ki tam 27 yıldır bu seri popülerliğini kaybetmedi. Serinin son filmi olan Dead Reckoning ise iki bölüm halinde yayınlanacak ve filmin ilk bölümünu bu yaz izleyebileceğiz.

Atom bombasının mucidi Oppenheimer’ın hikayesi: Oppenheimer 

Çıkış Tarihi: 21 Temmuz 2023

Sinema dünyanın “altın çocuğu” olarak anılan Christopher Nolan’ın yeni projesi olan Oppenheimer, atom bombasının mucidi olan Robert Oppenheimer’ı konu alıyor. Nolan’ın filmdeki atom bombası patlamasını efekt kullanmadan yaptığını açıklamasıysa filme olan ilgiyi arttırmıştı.

Adında Marvel geçen herkesin toplandığı film: The Marvels

Çıkış Tarihi: 28 Temmuz 2023

İlk filmiyle hem çok sevilen hem de eleştirilen Captain Marvel’ın devam filmi olan The Marvels, Captain Marvel’ın yanı sıra dizisiyle ağır eleştirilerin hedefi olan Ms. Marvel dizisinin ana kahramanı olan Ms. Marvel’ı da beyaz perdeye taşıyor.

ABD’nin en ünlü başkanlarından birisinin hayat hikayesi: Roosevelt

Çıkış Tarihi: 14 Temmuz 2023

ABD’nin 32. başkanı Theodore “Teddy” Roosevelt’in hayatını anlatan tarihi film, 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan Büyük Buhran sırasında Başkan Roosevelt’in ülkesini ayakta tutmak için verdiği ancak sonunda kaybettiği mücadeleyi anlatıyor. 

Herkesin bildiği oyuncak bebek film oluyor: Barbie

Çıkış Tarihi: 21 Temmuz 2023

KLız erkek fark etmeksizin her çocuğun bildiği oyuncak bebek Barbie’nin maceralarını konu alan film duyurulduğu anda büyük bir ilginin odağı oldu. Son dönemin popüler oyuncusu Margot Robbie’nin başrolde olması ve fragmanın 1968 yapımı 2001: A Space Odyssey filminin fragmanından esinlenilmiş olması da filme olan ilginin artmasına neden oldu.

DC’nin “içimizden” süper kahramanı: Blue Beetle

Çıkış Tarihi: 18 Ağustos 2023

DC evreninin en içimizden kahramanı olan Blue Beetle, tıpkı Spider-Man gibi sıradan bir lise öğrencisiyken bulduğu mistik bir böcek sayesinde süper kahraman zırhına ve güçlerine kavuşan bir gencin hikayesini anlatıyor. Kendisi çizgi romanlarda sürekli olarak sıradan bir insanın süper kahraman hayranlığını dile getiren ve içimizden biri gibi davranan bir karakter ancak filme bu karakterin nasıl yansıtılacağını bilmiyoruz.

Henüz ismi açıklanmamış bir “Sessiz Bir yer Spin-Off’u”

Çıkış Tarihi: 22 Eylül 2023

ilk filmiyle büyük bir başarı yakalayan Sessiz Bir Yer serisi, ikinci filmle beklenen etkiyi yaratamamıştı. Filmin yapımcılarıysa aynı evrende geçen bir spin-off’un yapıldığını açıkladı. Filmin çıkış tarihi bilinse filmin ne ismi ne konusu ne de fragmanı hakkında bir açıklama yapılmadı.

Cehennem Melekleri 4

Çıkış Tarihi: 22 Eylül 2023

Aksiyon filmlerinin tüm sevilen yıldızlarını bir araya toplayan Cehennem Melekleri serisi ilk filmiyle çok sevilse de diğer 2 filmiyle eleştirilere maruz kalmıştı. Serinin yapımcıları son Cehennem Melekleri filminin 22 Eylül’de yayınlanacağını açıklasa da henüz filmle ilgili bir fragman yayınlanmadı.

Marvel evreninin koleksiyoncusu geliyor: Avcı Kraven

Çıkış Tarihi: 6 Ekim 2023

Spider-Man’in hem büyük bir hayranı olan hem de onu avlayıp duvarına asmak isteyen Kraven, yeryüzündeki pek çok antik canavarı avlamış durdurulamaz bir avcıdır. Film hakkında pek bir bilgi paylaşılmasa da karakterin beyaz perdeye doğru aktarılması durumunda güzel bir film görebiliriz.

Baharat cennetine yeniden yolculuk ediyoruz: Dune Part 2

Çıkış Tarihi: 3 Kasım 2023

İlk filmiyle olay yaratan ve gişede rekor kıran Dune, ikinci filmiyle hikayeyi kaldığı yerden devam ettiriyor. Bakalım Paul’u bu kez ne gibi maceralar bekliyor.

Bir dönemin efsanesi geri dönüyor: Açlık Oyunları: Ötücü Kuşların ve Yılanların Şarkısı

Çıkış Tarihi: 17 Kasım 20023

2012’de yayınlanan ilk Açlık Oyunları filmi, beklentinin çok üzerinde bir ilgi görerek hem serinin devam filmlerinin gişesini hem de kitapların satışını arttırmıştı. Yeni film ise Açık Oyunları üçlemesinin öncesini anlatıyor ve oyunların nasıl ortaya çıktığını beyaz perdeye taşıyor.

Johnny Depp’siz Wilyly Wonka filmi: Wonka

Çıkış Tarihi: 15 Aralık 2023

Johnny Depp’in en başarılı filmlerinden birisi olarak görülen Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmi, 1971 yapımı filmi ve kitapları gölgede bırakarak büyük bir başarı yakalamıştı. Bu yıl çıkacak olan Wonka ise hem 2 filmin hem de kitabın öncesini anlatıyor ve Willy Wonka’nın o meşhur çikolata fabrikasını kuruşunu anlatıyor.

Peki sizin 2023’te en çok beklediğiniz film hangisi?

Yorum yapın

eryaman escort ankara escort