Asus yeni monitörlerini CES 2023’te tanıttı!

RTX 40 serisi ekran kartına sahip dizüstü bilgisayarları ile CES 2023‘e damga vuran Asus bununla sınırlı kalmayarak birçok yeni ürünün duyurusunu yaptı. Bu kapsamda oyun, profesyonel içerik üretimi, hibrit çalışma ve eğlence gibi farklı ihtiyaçlara cevap verebilen yeni Asus monitörler gün yüzüne çıktı.

ROG, ilk 1440p OLED oyuncu monitörü Swift OLED PG27AQDM ve 540 Hz’de olağanüstü akıcı görüntüler sunan dünyanın en hızlı e-spor oyuncu monitörü Swift Pro PG248QP ile yeniliklere öncülük etmeyi sürdürüyor. Duyurulan modeller arasında yeni ultra geniş ve eğimli 49 inç Strix XG49WCR, Swift PG32UQXR DisplayPort 2.1 oyuncu monitörü ve oyunseverlere yönelik TUF modelleri yer alıyor.

ProArt Display OLED PA32DCM ve PA279CRV modelleri ise içerik üreticilerine sunuluyor. PA32DCM modeli gelişmiş bir 4K UHD DCI-P3 profesyonel monitör. 700 nit maksimum parlaklığa ulaşan RGB Stripe OLED panele sahip bu monitör VESA DisplayHDR True Black 500 sertifikası almayı hedefliyor.

  • ROG’nin ilk 1440p OLED oyuncu monitörü ROG Swift OLED PG27AQDM; dünyanın en hızlı e-spor oyuncu monitörü Swift Pro PG248QP.
  • DCI-P3 renk alanının yüzde 99’unu kapsayarak olağanüstü görüntüler sunan ProArt OLED PA32DCM; 96 W güç dağıtımı yapabilen USB-C’ye sahip ProArt Display PA279CRV.
  • CES İnovasyon Ödülünü kazanan ZenScreen MB16QHG, MB17AHG ve MB249C taşınabilir monitörler günlük kullanım ve eğlence için son derece akıcı görseller sunuyor.
  • 10 nokta dokunmatik 24 inç FHD IPS panele sahip ASUS BE24ECSBT uzaktan çalışma ve eğitim için ideal.
  • CES İnovasyon Ödülünü kazanan ASUS ZenBeam L2 FHD 600 LED lümen projektörde 26 adet sinemagraf içeren ASUS Light Wall özelliği bulunuyor.

ProArt Display PA279CRV ise DCI-P3/Adobe RGB renk alanlarının yüzde 99’unu kapsayan bir 4K IPS monitör. Üründeki 96 W güç dağıtımı yapabilen USB-C bağlantısı MacBook ve diğer dizüstü bilgisayarda büyük kolaylık sağlarken EPEAT Gold, ENERGY STAR ve TCO global çevre standartlarına da uyumlu.

ASUS ayrıca CES İnovasyon Ödülüne layık görülen çok sayıda taşınabilir monitör modelini de gözler önüne serdi. 16 inç 120 Hz ZenScreen MB16QHG ve 17 inç 144 Hz MB17AHD modelleri seyahat ederken rahat bir kullanım sunmak için tasarlandı.

Daha büyük boyutlu 24 inç ZenScreen MB249C ise her yerde konforlu bir hibrit çalışma ve eğlence deneyimi yaşatıyor. ASUS BE24ECSBT adlı 23,8 inç FHD IPS monitör ise 10 nokta çoklu dokunmatik paneli, USB-C (DP Alt modu ile), papatya dizilimi destekli DisplayPort, HDMI ve USB bağlantı yuvasıyla uzaktan çalışma ve eğitim için mükemmel çözüm sunuyor.

CES İnovasyon Ödülü kazanan ASUS ZenBeam L2 projektörde yeni ASUS Light Wall özelliği bulunuyor. Bu özellik, kullanıcıların 26 farklı sinemagraf ile ortam aydınlatması yaparak her odanın atmosferini değiştirebilmesine olanak veriyor.

ROG Swift OLED PG27AQDM – Üst düzey 1440p OLED oyuncu monitörü

27 inç boyutundaki bu WQHD (2560 x 1440) OLED oyuncu monitöründe yansıma önleyici mikro dokulu kaplama, 0,03 ms tepki süresi ve 240 Hz yenileme hızı gibi özellikler yer alıyor. Son derece yüksek kare hızları verebilen bu monitör gerçekten etkileyici oyun deneyimleri yaşatıyor. OLED panelin ömrünü uzatmak için Swift OLED PG27AQDM’de ısı üreten bileşenler için özel bir soğutma bloğu kullanılıyor.

Yenilenen iç düzen ise soğutmanın verimini artırıyor. Ürün içindeki hava akışı daha iyi hale getirilirken üstteki genişletilmiş havalandırma açıklıkları ısıyı daha iyi uzaklaştırıyor. Isı monitörün arka kısmında daha eşit şekilde dağıtıldığından ortalama sıcaklık diğer 27 inç monitörlere kıyasla yüzde 5 daha düşük oluyor.

Akıllı voltaj optimizasyonu her piksele uygulanan voltajı tek tek kontrol ederek tutarlı bir parlaklık sağlıyor. ROG bu modelde OLED parlaklığı, voltaj seviyesi ve çalışma sıcaklığı arasındaki uyumu sağlamak için panel üreticisiyle yakın bir çalışma yürüttü. Panel için geliştirilen akıllı bir algoritma sıcaklık değişimine göre voltajı düzenleyerek panel genelinde parlaklığın tutarlı olmasını sağlıyor.

Tek tip parlaklık ayarı özelliği parlak beyaz pencerelerin boyutunu değiştirirken bile parlaklık seviyesini koruyor. Ayrıca yeni DisplayWidget Center yazılımı kullanıcıların ekran menüsüyle uğraşmak zorunda kalmadan kullanışlı bir arayüzle OLED işlevlerini ve sistem ayarlarını değiştirmesini sağlıyor.

HDR performansı ile öne çıkan bu monitör 1000 nit maksimum parlaklığa ulaşabiliyor. Yüzde 99 DCI-P3 renk gamı ve Delta E < 2 renk doğruluğu ile gerçekçi renkler sunan Swift OLED PG27AQDM yüksek parlaklığın yanı sıra en koyu siyahları da gözler önüne seriyor.

ROG Swift Pro PG248QP – Dünyanın ilk 540 Hz monitörü

Swift Pro PG248QP profesyonel oyuncular için tasarlanan bir 24,1 inç FHD (1920 x 1080) oyuncu monitörü. Bu monitör 540 Hz (hız aşırtmalı) yenileme hızıyla yeni bir rekora imza atıyor.

Uzatılabilen klipslere sahip ergonomik standıyla benzersiz bir görünüm elde eden bu model, klavyesini ve mouse’unu monitöre yakın tutmak isteyen oyuncuların masasında uygun yer açıyor.

Yerleşik NVIDIA G-SYNC işlemcisindeki NVIDIA Reflex Analyzer uçtan uca sistem gecikme süresini ölçerek oyunculara sistemlerinin nasıl performans verdiğini gösteriyor.

Yerleşik ESS USB codec neredeyse sıfır ses gecikmesi sunuyor, oyunlarda silah ve ayak sesleriyle beraber çevresel ses etkisi yaratıyor.

Asus ROG Strix XG49WCR özellikleri

ROG Strix XG49WCR adlı 49 inç 32:9 (5120 x 1440) süper ultra geniş 1800R eğimli oyuncu monitörü 165 Hz yenileme hızıyla oyunlarda etkileyici ve akıcı görseller sunuyor. Smart KVM anahtarı sayesinde oyuncular monitöre bağlı iki farklı cihaz arasında geçiş yaptıklarında klavyeyi ve mouse’u da kolayca kullanmaya devam edebiliyor.

HDR teknolojisine destek veren Strix XG49WCR; yüzde 125 sRGB profesyonel renk gamı ve Delta E < 2 renk farklı ile muhteşem HDR performansı sunuyor.

Monitör, DisplayHDR 400 sertifikasını almayı hedefliyor. Yerleşik FreeSync Premium teknolojisi değişken tazeleme hızı ile kusursuz ve yırtılma yaşanmayan bir oyun deneyimi oluşturuyor.

Strix XG49WCR; DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, 65 watt güç dağıtımı özelliğine sahip USB-C, USB bağlantı yuvası ve Ethernet bağlantı noktasıyla kapsamlı seçenekler sunuyor.

Yerleşik RJ45 bağlantı noktası ise XG49WCR’yi dizüstü bilgisayarlar için bir bağlantı yuvası olarak kullanma imkanı da sunuyor. Bu sayede kullanıcılar tek bir USB-C ile ağa erişebiliyor.

ROG Swift PG32UQXR – İlk ROG DisplayPort 2.1 oyuncu monitörü

Profesyonel oyuncular için tasarlanan Swift PG32UQXR, 160 Hz yenileme hızına sahip bir 32 inç 4K (3840 x 2160) mini LED oyuncu monitörü.

DisplayPort 2.1 bağlantısı sayesinde 4K 160 Hz görüntüler sıkıştırma olmadan görüntülenebiliyor. 576 bağımsız LED bölgesinden oluşan Tam Yerel Işık Kısma (FALD) arka aydınlatma sistemi ve 1000 nit parlaklıkla bu monitör DisplayHDR 1000 sertifikası almayı hedefliyor.

Quantum Dot panel DCI-P3 renk gamının yüzde 95’ini kapsayarak gerçekçi renkler ve yumuşak geçişler sunuyor. Monitörler ayrıca fabrikada önceden kalibre edilerek Delta E < 2 renk farkı yakalanıyor. Swift PG32UQXR; DisplayPort 2.1, HDMI 2.1 ve USB bağlantı yuvası ile geniş bağlantı seçenekleri sunuyor. 

Asus TUF Gaming VG32UQA1A özellikleri

Profesyonel oyuncular için tasarlanan TUF Gaming VG32UQA1A, ultra yüksek 160 Hz (hız aşırtmalı) yenileme hızına sahip bir 31,5 inç 4K (3840 x 2160) mini LED oyuncu monitörü. 1 ms hareketli resim tepki Süresi (MPRT) sunan bu model, yerleşik FreeSync Premium teknolojisi sayesinde değişken tazeleme hızı ile kusursuz ve yırtılma yaşanmayan bir oyun deneyimi oluşturuyor.

ASUS Çok Düşük Hareket Bulanıklığı (ELMB) teknolojisi gölgelenme ve yırtılma etkilerini ortadan kaldırıyor. Yüksek dinamik aralık (HDR) teknolojisi ve yüzde 99 sRGB renk gamı ise mükemmel kontrastlar ve renk performansı sağlıyor.

Bu monitör, DisplayHDR 400 sertifikasını almayı hedefliyor. TUF Gaming VG32UQA1A; DisplayPort 1.4, HDMI 2.1 ve USB bağlantı yuvası ile geniş bağlantı seçenekleri sunuyor.

Asus TUF Gaming VG27AQML1A özellikleri

TUF Gaming VG27AQML1A, ultra yüksek 240 Hz yenileme hızına sahip, 27 inç boyutunda bir QHD (2560 x 1440) Fast IPS oyuncu monitörü. ASUS Fast IPS teknolojisinden yararlanan bu monitör, yüksek kare hızlarında net görüntüler için 1 ms tepki süresi (griden griye) sunuyor.

Yerleşik FreeSync Premium teknolojisi değişken tazeleme hızı ile kusursuz ve yırtılma yaşanmayan bir oyun deneyimi oluştururken, ASUS Çok Düşük Hareket Bulanıklığı (ELMB) teknolojisi ise gölgelenme ve yırtılma etkilerini ortadan kaldırıyor.

High Dynamic Range (HDR) teknolojisi ve yüzde 99 sRGB renk gamı, DisplayHDR 400 sertifikası hedefine uygun kontrast ve renk performansı sunuyor.

Monitörün üst kısmındaki 1/4 inç tripod yuvası kullanıcıların kamera ya da ek bir ekran takarak kendilerine özel bir oyun veya yayın sistemi kurmalarına yardımcı oluyor. TUF Gaming VG27AQML1A’da DisplayPort 1.4, HDMI 2.0 ve USB bağlantı yuvası bulunuyor.

Asus ProArt Display OLED PA32DCM özellikleri

Ayrıntılara özen gösteren yaratıcı profesyoneller için tasarlanan ProArt Display OLED PA32DCM; 700 nit maksimum parlaklık ve yüzde 99 DCI-P3 renk gamıyla inanılmaz gerçekçi ve detaylı görüntüler sunan 31,5 inç 4K saf RGB Stripe OLED panele sahip.

Bu şık monitör kendinden önce gelen modellere göre yüzde 50 daha küçük bir tabanda duruyor. Böylece masa üzerinde yerden tasarruf etmek ve düzenli olmak kolaylaşıyor. Kullanıcılar dilerse tabanı tamamen çıkarıp monitörü masanın bir bölümüne veya duvara dik veya yatay olarak yerleştirme imkanına sahip.

ProArt Display OLED PA32DCM gerçek 10 bit renk derinliği ve 1.000.000:1 kontrast oranıyla en koyu siyah tonlarını oluşturabiliyor, en ayrıntılı HDR içerikler olağanüstü renklerle sunuyor. Monitör ayrıca HDR10 ve HLG gibi diğer HDR formatlarına da destek veriyor.

Sınıfında lider Delta E <1 renk farkı ve ASUS ProArt Donanım Tabanlı Kalibrasyon teknolojisi de renklerin mümkün olan en doğru şekilde yansıtılmasını sağlıyor. ProArt Display OLED PA32DCM; Calman ve Light Illusion ColourSpace CMS profesyonel kalibrasyon yazılımlarıyla da kusursuz çalışıyor.

90 W güç dağıtımı yapabilen tam işlevli Thunderbolt 4 bağlantı noktası, HDMI ve USB bağlantı yuvası ile kullanıcılara geniş seçenekler sunuluyor.

ProArt Color Center kullanıcıların birden fazla ProArt ekranın renk doğruluğunu tek bir merkezden ayarlamasına yardımcı olan çevrim içi bir araç. Donanım tabanlı kalibrasyona destek veren ProArt ekranların her durumda tutarlı renkler sunması bu sayede mümkün oluyor.

ProArt Color Center kullanıcılara monitörün en son ne zaman kalibre edildiğini ve monitörlerin kalibrasyona ihtiyaç duyup duymadığını gösteriyor, farklı konumlarda farklı renk parametreleri kullanan birden fazla monitör için kalibrasyon takvimi belirleme imkanı veriyor.

Örneğin Londra’da sRGB ile çalışan bir tasarım ekibi ile Taipei’de DCI-P3 kullanarak video düzenleyen bir ekip için monitör kalibrasyon takvimi oluşturulabiliyor. ProArt Color Center zamanı geldiğinde bu monitörleri kalibre ediyor.

Asus ProArt Display PA279CRV özellikleri

ProArt Display PA279CRV; 178° geniş izleme açılı, 27 inç boyutunda, 16:9 en boy oranına sahip bir 4K UHD IPS monitör. Calman Verified sertifikasına sahip olan bu model fabrikada Delta E <2 renk doğruluğu elde edecek şekilde kalibre edildi.

Yüzde 99 DCI-P3 ve yüzde 99 Adobe RGB renk gamı sunan monitörde 96 W güç dağıtımı yapabilen USB-C bulunuyor. ProArt Display PA279CRV bu özellikleriyle MacBook ve Windows dizüstü bilgisayar kullanıcıları için ideal bir çözüm sunuyor.

VESA DisplayHDR 400 sertifikası almayı ve MediaSync desteği vermeyi hedefleyen bu monitör; DisplayPort 1.4, papatya dizilimi özellikli DisplayPort, HDMI 2.0, USB bağlantı yuvası ve kulaklık jakına yer veriyor. PA279CRV, yüzde 30 daha ince ve yüzde 33 daha küçük bir tabana sahip.

Böylece masada daha az yer kaplıyor ve düzenli kalmaya yardımcı oluyor. 27 inç PA279CRV modeline ek olarak bu seride 24 inçlik PA248CRV ve 32 inçlik PA329CRV modelleri de yer alıyor.

Üç monitör de yüzde 85 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastikten (PCR) üretiliyor ve kağıt bazlı ambalajda geliyor. Her üç monitör de global çevre standartlarını karşılamayı hedefliyor.  

Yorum yapın

eryaman escort ankara escort